news

  • MEDIA funded films nominated for EFA Awards 2022

    MEDIA funded films nominated for EFA Awards 2022

    Alcarràs, by Carla Simón (Spain, Italia, 2022), 3 nominations:

    European Film

    European Scriptwriter (Carla Simón & Arnau Vilaró)

    European University Film Award (EUFA)

    Closeby Lukas Dhont (Belgium, France, Netherlands), 5 nominations:

    European Film

    European Director (Lukas Dhont)

    European Scriptwriter (Lukas Dhont & Angelo Tijssens)

    European Actor (Eden Dambrine)

    European University Film Award (EUFA)

    Corsage, by Marie Kreutzer (Austria/ Luxembourg/ Germany/ France), que compta amb 3 nominations:

    European Film

    European Director (Marie Kreutzer)

    European Actress (Vicky Krieps)

    Holy Spider, by Ali Abbasi (Denamark/ Germany/ Sweden/ France), 4 nominations:

    European Film

    European Director (Ali Abbasi)

    European Actress (Zar Amir Ebrahimi)

    European Scriptwriter (Ali Abbasi & Afshin Kamran Bahrami)

    Triangle of Sadness, by Ruben Östlund (Sweden/ Germany/ France/ UK), 5 nominations:

    European Film

    European Director (Ruben Östlund)

    European Actor (Zlatko Burić)

    European Scriptwriter (Ruben Östlund)

    European University Film Award (EUFA)

    Madres Paralelas, by Pedro Almodóvar (Spain). 1 nomination:

    European Actress (Penélope Cruz).

    El buen patrón, by Fernando León de Aranoa (Spain). 1 nomination:

    European Comedy.

    Eo, by Jerzy Skolimowski (Poland, Italy). 1 nomination:

    European Director (Jerzy Skolimowski)

    A house made of splinters, by Simon Lereng Wilmont (Denmark, Sweden, Finland, Ukraïne). 1 nomination:

    European Documentary

    One fine morning, by Mia Hansen-Løve (France, Germany). 1 nomination:

    European Actress (Léa Seydoux)

    Godland, by Hlynur Pálmason (Denmark, Iceland, France, Sweden). 1 nomination:

    European Actor (Elliott Crosset Hove)

    The divide (La Fracture), by Catherine Corsini (France). 1 nomination:

    European Comedy

    Knor (Oink), by Mascha Halberstad (Netherlands, Belgium). 1 nomination:

    European Animation Feature Film

    My Love Affair with Marriage, by Signe Baumane (Latvia, Luxembourg, USA). 1 nomination:

    European Animation Feature Film 

    107 Mothers (Cenzorka), by Peter Kerekes (Slovakia, Czech Republic, Ukraine). 1 nomination:

    European Discovery - Prix FIPRESCI.

    Love according to Dalva (Dalva), by Emmanuelle Nicot (Belgium, France). 1 nomination:

    European Discovery - Prix FIPRESCI.

    Pamfir, by Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (Ukraine/ France/ Poland/ Germany/ Chile). 1 nomination:

    European Discovery - Prix FIPRESCI.

    Small Body (Piccolo Corpo), by Laura Samani (Italy, Slovenia, France). 1 nomination:

    European Discovery - Prix FIPRESCI.

  • MEDIA funded films at Sevilla European Film Festival 2022

    MEDIA funded films at Sevilla European Film Festival 2022

    Official Section:

    Forever Young, by Valeria Bruni Tedeschi (France, Italy). 

    Close, by Lukas Dhont (Belgium, Netherlands, France). Grand Jury Prize ex aequo; Best Actor Award (Eden Dambrine)

    Other People's Children, by Rebecca Zlotowski (France). Best editing award (Geraldine Mangenot)

    Holy Spider, by Ali Abbasi (Germany, Denmark, France, Sweden). Best Actress Award ex aequo (Zar Amir Ebrahimi)

    Will-o'-the-Wisp, by João Pedro Rodrigues (Portugal, France). Grand Jury Prize ex aequo

    My Love Affair With Marriage, by Signe Baumane (Latvia, USA). 

    Vera, byTizza Covi i Rainer Frimmel (Austria). 

    The New Waves:

    The Adventures of Gigi The Law, by Alessandro Comodin (Italy, France, Belgium).  

    Tommy Guns, by Carlos Conceição (Portugal, France, Angola). 

    Nayola, by Jose Miguel Ribeiro (Portugal, Belgium, France, Netherlands).  

    Return to Seoul, by Davy Chou (France, Germany, Belgium, South Corea).  

    The Island, by Anca Damian (Romania, France, Belgium).  

    Extraordinary Stories: 

    More than ever, by Emily Atef (France, Germany, Luxembourg, Norway). 

    Everybody loves Jeanne, by Céline Devaux (France, Portugal). 

    Titina, by Kajsa Næss (Norway).  

    EFA Selection:

    As Bestas, by Rodrigo Sorogoyen (Spain, France). 

    Triangle of Sadness, by Ruben Östlund (Germany, France, UK, Sweden). 

    Eo, by Jerzy Skolimowski (Poland, Italy). 

    Godland, by Hlynur Pálmason (Denmark, Iceland, France, Sweden). 

    Corsage, by Marie Kreutzer (Austria, Luxembourg, Germany, France). 

    Tori and Lokita, by Jean-Pierre & Luc Dardenne (Belgium, France). Grand Audience Award for the best film of the EFA Selection

    Family Films:

    Belle and Sebastian: Next Generationby Pierre Coré (France). 

    Little Allan - The Human Antenna, by Amalie næsby FICK (Denmark). 

    Yuku and the Himalayan Flower, by Arnaud Demuynck i Rémi Durin (Belgium, France). 

  • MEDIA funded films at Seminci Valladolid 2022

    MEDIA funded films at Seminci Valladolid 2022

    Official Section - Feature Films:

    Eo, by Jerzy Skolimowski (Poland, Italy). 'Ribera del Duero' Award to the Best Director

    Vasil, by Avelina Prat (Spain, Bulgaria,2022). Best Actor Award (ex aequo): Ivan Barnev, Karra Elejalde 

    Beautiful Beings, by Guðmundur Arnar Guðmundsson (Iceland, Denmark, Sweden, The Netherlands, Czech Republic). Young Jury Award Official Section.  

    The blue caftan, by Maryam Touzani (France, Morocco, Belgium, Denmark). Best Actress Award (Lubna Azabal).

    Boy from heaven, by Tarik Saleh (Suècia, França, Finlàndia i Dinamarca). Suport MEDIA al desenvolupament de contingut (Single Project).

    Pamfir, by Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (Ukraine, France, Poland, Chile, Luxembourg, Germany). 

    The passengers of the night, by Mikhäel Hers (France). 'Miguel Delibes' Award to Best Script

    Meeting Point - Feature Films:

    Love according to Dalva, by Emmanuelle Nicot (Belgium, France).  

    The Sparrow, by Michael Kinirons (Ireland). 2022 Audience Award Meeting Point (ex aequo)

    Time of History - Feature Films:

    Young Plato, by Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath (France, Belgium). 

    Piano Dreams, by Gary Lennon i Richard Hughes (Ireland, Germany). 

    A house made of splinters, by Simon Lereng Wilmont (Denmark, Finland, Sweden, Ukraine).

    DOC. Spain:

    The Builders of the Alhambra, by Isabel Fernández (Spain). 

    Spanish Cinema:

    Alcarràs, by Carla Simón (Spain, Italy). 

    As bestas, by Rodrigo Sorogoyen (Spain, France).  

    Suro, by Mikel Gurrea (Spain). 

    Unicorn Wars, by Alberto Vázquez (Spain, France). 

    Young Seminci:

    El universo de Óliver, by Alexis Morante (Spain). Young Seminci Award.

    Miniminci:

    Chickenhare and the hamster of darkness, by Ben Stassen & Benjamin Mousquet (Belgium, France).  

    Rabbit Academy: Mission Eggpossible, by Ute von Münchow-Pohl (Germany, Austria). 

    Oink, by Mascha Halberstad (The Netherlands, Belgium). 

    País convidat: Irelanda:

    Feature Films:

    Sea Fever, by Nesa Hardiman (Ireland, Sweden, Belgium). 

    Ventana Cinéfila:

    Feature Films:

    The bears' famous invasion of Sicily, by Lorenzo Mattotti (Italy, France).  

    Lola, by Laurent Micheli (France). 

    Obey, by Jamie Jones (UK). 

  • 8 MEDIA funded films at Sitges Film Festival 2022

    8 MEDIA funded films at Sitges Film Festival 2022

    Official Fantàstic Competition:

    Vesper, by Kristina Buožytė, Bruno Samper (Lithuania, France, Belgium, 2022)

    Coupez! (Final Cut / Corten), by Michel Hazanavicius (France, USA, Japan, 2022)

    Les cinq diables (The Five Devils Los cinco diablos), by Léa Mysius (France, 2022)

    Òrbita:

    Diabolik, by Marco Manetti, Antonio Manetti (Italy, 2021)

    Òrbita - Closing Òrbita:

    As Bestas (The Beasts), by Rodrigo Sorogoyen (Spain, France, 2022)

    Official Fantàstic - Out of Competition:

    Cerdita (Piggy), by Carlota Pereda (Spain, France, 2021)

    Anima't - Opening Anima’t:

    Oink (Knor), by Mascha Halberstad (The Netherlands, Belgium, 2022)

    Anima't - Official Fantàstic Competition Anima't:

    Unicorn Wars, by Alberto Vázquez (Spain, France, 2022)

  • MEDIA funded films at San Sebastián Film Festival 2022

    MEDIA funded films at San Sebastián Film Festival 2022

    Official Section:

    Girasoles silvestres, by Jaime Rosales (ES, FR)

    Great Yarmouth: Provisional Figures, by Marco Martins (PT, FR, UK)

    Il boemo, by Petr Vaclav (CZ, SK, IT)

    La maternal, by Pilar Palomero (ES). Silver Shell ex-aequo for Best Leading Performance (Carla Quílez)

    Runner, by Marian Mathias (DE, FR, USA). Special Jury Prize, Signis Award Special Mention (Parallel Award)

    Suro, by Mikel Gurrea (ES). Irizar Basque Film Award, FIPRESCI Award (Parallel award), Euskal Gidoigileen Elkartea Award (Parallel award)

    La (très) grand évasion, by Yannick Kergoat (FR)

    New Directors

    Garbura, by Josip Zuvan (HR, RS)

    La hija de todas las rabias, by Laura Baumeister (NL, DE, FR, ES, NO, MX, NI)

    Horizontes Latinos

    Mi país imaginario, by Patricio Guzmán (FR, CL)

    La piel pulpo, by Ana Cristina Barragan (GR, DE, FR, MX, EC)

    Un varón, by Fabián Hernández (FR, DE, NL, CO)

    Zabaltegi - Tabakalera

    Cerdita, by Carlota Pereda (FR, ES)

    Perlak

    Peter Von Kant, by Francois Ozon (FR)

    As bestas, by Rodrigo Sorogoyen (FR, ES). City of Donostia / San Sebastián Audience Award for Best European Film

    Corsage, by Marie Kreutzer (AT, FR, DE, LU). TVE- Another Look Award Special Mention

    Tori et Lokita, by Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne (FR, BE). Euskadi Basque Country 2030 Agenda Award

    Triangle of Sadness, by Ruben Ostlund (SE)

    Un beau matin, by Mia-Hansen Love (FR)

    Godland, by Hlynur Pálmason (DK, IS, FR, SE). Zabaltegi-Tabakalera Award

    Belódromo

    Black is beltza II: Ainhoa, by Fermin Muguruza (ES/ARG)

    Made in Spain

    Alcarrás, by Carla Simón (ES, IT). Lurra - Greenpeace Award

    Tourment sur les îles / Pacifiction, by Albert Serra (ES)

    Cine Infantil

    Dogtanian and the three muskehounds, by Toni García (ES, IN)

    The Ogglies, by Toby Genkel (DE)

    WIP Latam

    El Castillo, by Martin Benchimol (AG/FR). WIP Latam Industry Award, Egeda Platino Industry Award for the Best WIP Latam

    Casa no campo, by Davi Pretto (BR/FR/AG). Projeto Paradiso Second Prize

    Donostia Award Screenings 

  • MEDIA funded films at the Venice Film Festival 2022

    MEDIA funded films at the Venice Film Festival 2022

    Orizzonti - Competition:

    Victimby Michal Blaško (SK, CZ, DE)

    Innocence, by Guy Davidi (DK, FI, IS, IL) 

    To the North, by Mihai Mincan (RO, FR, GR, BG, CZ).

    The Happiest Man in the World, by Teona Strugar Mitevska (BE, HR, DK, SL, MK, BA).

    Out of Competition:

    The Kingdom Exodus, by Lars Von Trier (DK). Miniserie.

    Giornate degli Autori - Official Selection:

    Dirty Difficult Dangerous, by Wissam Charaf (FR, IT, LB). Europa Cinemas Label

    Wolf and Dog, by Claudia Varejão (PT). GdA Director’s Award

    Padre Pio, by Abel Ferrara (IT, DE, UK).

    Giornate degli Autori - Notti Veneziane:

    Kristos, the last child, by Giulia Amati (IT, GR, FR).